Wprowadzenie

Stropy płytowe podpierane punktowo

stropy-plytowe-podpierane-punktowo

 


Płaskie stropy, bez podciągów oraz pogrubień strefy przysłupowej są tańsze w wykonaniu i umożliwiają optymalne wykorzystanie powierzchni budynku.

 

Główne zalety:

• zmniejszone koszty szalunków

• łatwiejsze prowadzenie instalacji bezpośrednio pod stropem oraz w obszarze słupa

Problem: przebicie stropu przez słup 

Koncentracja obciążenia w obszarze słupa powoduje powstanie wysokich naprężeń ścinających, które nie mogą być przeniesione przez tradycyjnie zbrojone cienkie stropy. Często stosowane lokalne lub całościowe pogrubienie płyty stropowej ogranicza możliwości wykorzystania przestrzeni pomieszczeń, komplikuje prace zbrojarskie i szalunkowe, co w efekcie zwiększa koszty budowy.

problem-przebicia-stropu-przez-slup

Rozwiązanie:  Halfen zbrojenie na przebicie typu HDB

Nośna część zbrojenia HDB składa się z trzpieni wykonanych ze stali BSt 500S. Trzpienie połączone są ze sobą w jeden element HDB przy pomocy płaskownika. Główną przewagą zbrojenia HDB nad zbrojeniem tradycyjnym (pręty odginane, strzemiona) jest możliwość pełnego wykorzystania nośności stali. Wynika to z tego, iż odkute główki zabezpieczają przed poślizgiem betonu po pręcie zbrojenia. Niepewne zakotwienie ogranicza w znacznym stopniu nośność układu zbrojeniowego prętami odgiętymi lub strzemionami, ponieważ pomimo niepełnego wykorzystania nośności stali powstają rysy i w konsekwencji następuje zniszczenie konstrukcji. Diagram pokazuje, iż maksymalne dopuszczalne obciążenie VRd,max z wykorzystaniem zbrojenia HDB jest do 26% większe niż w tradycyjnym zbrojeniu.

rozwiazanie-halfen-zbrojenie-na-przebicie-typu-hdb

 

Akcesoria, montaż w stropach prefabrykowanych

Akcesoria do montażu elementów HDB  Magazynowanie i transport

akcesoria-do-montazu-elementow-hdb-magazynowanie-i-transport

Montaż w stropach prefabrykowanych

Podczas montażu od dołu, na przykład przy stropach prefabrykowanych, zbrojenie HDB ustawia się na elementach dystansowych.

Zbrojenie na przebicie HDB w stropie prefabrykowanym.

Zdjęcie 1: Montaż zbrojenia na przebicie w zakładzie prefabrykacyjnym. Kratownice nośne prefabrykatu muszą być ułożone także w strefie przebicia.

Zdjęcie 2: Płyty prefabrykowane ze zbrojeniem na przebicie przygotowane do zalania betonem.

montaz-w-stropach-prefabrycznych-1,2